Zpráva o činnosti výboru Cechu MVE za rok 2020.
Ke konci roku 2020 bylo v Cechu MVE registrováno 218 členů. To představuje 294 výroben MVE o celkovém výkonu 76 MW a roční výrobě 308 GWh elektrické modré energie. Naše výroba ušetří vypuštění cca 155 tis.tun CO2 do ovzduší.
O činnosti a všech krocích výboru Cechu MVE byli členové Cechu průběžně informováni prostřednictvím e-mailové komunikace a webových stránek.
I pro činnost Cechu byly podmínky roku 2020 vzhledem k pandemickým opatřením státu výrazně omezující. Činnost se z přímých jednání přesunula do virtuálního prostoru telekonferencí, emailových komunikací a podobně. V zásadě je ale nutno konstatovat, že až na výjimky náš obor touto pandemií postižen nebyl.
Zástupci Cechu MVE se během roku 2020 věnovali především těmto základním problémům provozu MVE:
- délka provozní podpory především pro MVE uvedené do provozu před 1. 1. 2006,
- připravované kontroly tak zvané překompenzace, jinými slovy nalezení cesty k udržení stávajících podmínek, nebo podmínek stávajícím se podobajících a to v oblasti provozní podpory – její výše i formy,
- jednání s obchodníkem silové energie EON a dalšími potenciálními odběrateli námi vyrobené elektřiny, které vyústilo k doporučení návratu členů Cechu k EONu. Projednání detailů stávajícího smluvního vztahu smluvního modelu na rok 2021 a případné další.
Dále se vedení Cechu soustředilo na podporu Komory OZE ve všech koncepčních krocích vedoucích k posílení role OZE v ČR a především k odvrácení všech legislativních hrozeb pro naše podnikání. Tyto hrozby jsou především v připravovaných novelách zákona 165/2012 o POZE, v novele Energetického zákona a novele Vodního zákona.
Novým tématem je hledání optimální možnosti využití Modernizačního Fondu pro financování rozvoje oboru obnovitelných zdrojů energie vč. výstavby a rekonstrukcí MVE. Jedná se o velký objem zdrojů z úrovně Evropské Unie.
Při hledání možností pro prodloužení provozní podpory pro MVE uvedené do provozu před 1. 1. 2006 jsme identifikovali neprůchodnost legislativních řešení a všem členům, kterých se to týká, jsme museli doporučit realizaci rekonstrukce dle stávajících pravidel. V souvislosti s pandemickou situací kolem Covidu-19 byl termín pro provedení rekonstrukcí prodloužen o rok do 31. 12. 2021.
S tím souviselo také pokračování výrazné aktivity členů vedení Cechu vedoucí k prosazení stávajících pravidel pro připojení rekonstruovaných MVE zpět do distribuční sítě. Toto se z velké části podařilo.
Ve spolupráci mezi spolky, které zájmy provozovatelů MVE zastupují, jsme se soustředili na koordinaci práce s AVOZE reprezentované JUDr. Krušinou a Ing. Motlíkem. V současné době je hlavním tématem této spolupráce prosazení takových úprav TEP (technicko-ekonomických parametrů rozhodných pro výpočet výše a délky poskytování provozní podpory), které by znamenaly zvýšení podpory odpovídající všeobecné inflaci i ponechání dlouhodobé její stability.
Se SPVEZ jsme koordinovali především snahy o ponechání §12 novelizovaného Vodního zákona v dříve platném znění a zabránit tak snahám MŽp významně pootevřít dveře k možným úpravám našich stávajících vodoprávních rozhodnutí. To se podařilo a novela změnu neobsahuje.
Aktuálně jsou tedy nejvážnějšími tématy:
- dosažení pokud možno přijatelných podmínek pro kontroly překompenzace,
- udržení stávajících podmínek pro naše podnikání v oblasti vodoprávní,
- prosazení přijatelného přístupu distribučních společností při připojování rekonstruovaných MVE,
- dosažení co možná nejpříznivějšího přístupu státu k hospodaření se státními pozemky v tocích řek a potoků a jejich bezprostřední blízkosti,
- vyjednání maximálně příznivých cen i dalších podmínek pro prodej vyrobené energie v MVE sdružených v Cechu,
- nalezení možností pro rozvoj čisté elektromobility. Zde jak v oblasti investičních dotací a podmínek jejich poskytování, tak i například v možnosti nezapočítávat energii vyrobenou v MVE a spotřebovanou napájením elektromobilů do 20% hranice pro zařazení výrobny do 2. kategorie,
- prosazení co nejpříznivějších hodnot TEP pro projednávání s ERÚ,
- maximalizace možnosti využití prostředků z Modernizačního Fondu pro rozvoj sektoru OZE vč. MVE.
Miroslav Tůma
Ing. Vladimír Zachoval
Daniel Grössl-Halík
Jakub Helus
27. ledna 2021