Dobrý den, pane Zachovale,
v příštím čísle časopisu Energie 21 plánuji malou anketu na téma voda v krajině plus malé vodní elektrárny. Uvítám Váš názor (jako zástupce provozovatelů MVE v rámci Komory OZE) na tyto dvě oblasti (otázky upřesním dodatečně):
a) příčiny a optimální řešení úbytku vody v naší krajině: na jedné straně stále častější období sucha a na straně druhé stále častější přívalové povodně
b) klady, zápory a možnosti dalšího rozvoje malých vodních elektráren v těchto souvislostech
Předem děkuji za Váš příspěvek do ankety.
Časopis Energie 21
Ing. Jiří Trnavský
šéfredaktor
mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
Ing Vladimír Zachoval, předseda Cechu MVE
K Vašim otázkám:
a) příčiny a optimální řešení úbytku vody v naší krajině: na jedné straně stále častější období sucha a na straně druhé stále častější přívalové povodně
b) klady, zápory a možnosti dalšího rozvoje malých vodních elektráren v těchto souvislostech
Ad a) Příčiny a optimální řešení úbytku vody v krajině jsou předmětem mnoha vědeckých studií a jistě není na nás, provozovatelích Malých vodních elektráren, abychom tuto otázku na odborné úrovni řešili. Jako lidé „od vody“ samozřejmě situaci bedlivě sledujeme a z různých zpráv i vlastních statistik děláme různé a často jistě i pomýlené závěry.
Příčiny změn odtokových poměrů v řekách jsou asi poměrně všeobecně známé a v nejobecnější rovině lze říci, že se jedná o především o přirozený důsledek civilizačního pokroku a stálého a k vodním poměrům nešetrného rozšiřování kulturní krajiny. Intenzivní hospodaření v lesích provázené těžebními cestami často vedenými po spádnici, meliorace polí a luk, mohutné rozšiřování zpevněných ploch jsou asi příčiny nejznámější. K tomu v posledních letech přistupují i důsledky globálních změn klimatu, úbytek lesů vlivem kůrovcových kalamit a výsledek je již měřitelný a posun jasný.
Vody v daném území ve formě deště nebo sněhu spadne méně a navíc ji změněná krajina neudrží a voda rychle odteče.
Mnohé Malé vodní elektrárny byly projektovány a stavěny v první polovině 20. Století. Jen hltnost instalovaných turbín je jasnou zprávou o tom, že odtokové poměry tenkrát a dnes jsou jiné v tom smyslu, jak zní výše položená otázka.
Asi není optimální řešení v návratu ke krajině před 100 lety, ale opatření, kterých se dá dělat je mnoho druhů a jsou např. součástí státem prováděných pozemkových úprav a dalších dotačních programů se společným jmenovatelem: „udržení vody v krajině“.
Ad b) Budování Malých vodních elektráren žádné negativní dopady na hospodaření s vodami nemá! Naopak! Každá (nebo téměř každá) Malá vodní elektrárna využívá dříve vybudovaný jez a nebo si při výstavbě vyžaduje vybudovat jez nový. Jez je zařízení, které zadrží vodu a způsobí zklidnění toku. Malé vodní elektrárny žádnou vodu z řek a potoků neodebírají ve smyslu její spotřeby. Jen využívají její energetický potenciál a tím zákonitě zpomalují její odtok z krajiny.
Kolem vody vždy vládla jistá řevnivost a konkurenční prostředí. Vodní toky jsou využívány pro dopravu, energetiku, rekreaci, jako zdroj pitné vody i vody užitkové, pro závlahy, pro výstavbu rybníků, pro lov ryb i jejich chov a našlo by se toho jistě více. Tyto zájmy jdou často proti sobě a vždy je proto třeba hledat kompromisy a míru důležitosti toho kterého nakládání s vodami. Tak to kolem vody chodí už mnoho století a bude tomu tak i do budoucna. Rozhodně však není přínosné argumentovat pomocí nepravd a lží, jak tomu v tak zvaných „odborných debatách“ poslední dobou často je.
Není tedy pravda, že by rybí obsádka v řekách byla devastována listy turbín. Větší ryby česlemi neproplují a těm maličkým to zase projde bez úhony.
Není pravda, že vybudováním, nebo obnovením dříve postavených náhonů k derivačním elektrárnám se voda z řeky ztratí a v historickém korytě dojde ke ztrátě veškerého života. I náhony jsou živočichů plné a stanovené minimální průtoky vytváří podmínky v historických korytech pro život tam žijících tvorů dostatečné. Zrovnoměrněním průtoků mohou být tyto podmínky i příznivější.
Není ani pravda, že budováním a provozem Malých vodních elektráren lze dosahovat mohutných a bezpracných zisků. Z největší části jsou provozovatelé Malých vodních elektráren nadšenci, kteří svému oboru věnují veškerý volný čas a často veškeré rodinné úspory.
Také není pravda, že potenciál budování Malých vodních elektráren je v naší republice téměř vyčerpán a nemá smysl se o tento obor zajímat. Ani ze strany státu, ani ze strany investorů.
Potenciál je především omezen nevstřícností státu, který hospodaří prostřednictvím svých podniků povodí a lesů ČR s pozemky kolem vodních toků. Neprůchodností stavebně povolovacích řízení a dále například stále se zpřísňujícími podmínkami pro připojení nových zdrojů k distribučním soustavám.
Možnosti jsou především na středních a horních úsecích toků a také v lepším využití stávajících jezů.
Budování Malých vodních elektráren bude mít perspektivu, pokud v nekonečných sporech kolem obnovitelných zdrojů energie zvítězí rozum. Zatím se tak děje spíš na úrovni evropské, než u nás doma.
Ing. Vladimír Zachoval, předseda Cechu provozovatelů Malých vodních elektráren
30. června 2020